Kapat

Beşiktaş’ın Efsane Kaptanları

Anasayfa
İçerik Köşesi Beşiktaş’ın Efsane Kaptanları

Mazisi 100 yıldan fazla olan Beşiktaş, Türkiye’nin ilk spor kulübüdür. Bu kadar uzun bir geçmişe sahi olan Beşiktaş’tan birçok Türk ve yabancı futbolcular geçti. Yıllarca büyük başarılara imza atan kara kartallarda mevcut kadrolara öncülük yapan efsane kaptanlar vardı.

Bu kaptanlardan bazıları İnönü stadyumunda bazıları ise vodafone arena stadyumunda oynanan maçlarda görev almışlardır. Beşiktaş’tan gelmiş geçmiş en çok iz bırakan kaptanlar aşağıda sıralanmıştır.

 

1 ) SANLI SARIALİOĞLU

1945 yılında doğan başarılı futbolcu Beşiktaş genç takımı ve A takımında görev aldı. Oynadığı dönemde topa hâkimiyeti ile dikkat çeken futbolcu 21 kez milli oldu. Beşiktaş’ta 15 sezon görev alan futbolcu kaptanlığa kadar yükseldi.

 

2 ) RECEP ADANIR

Lakabı Baba Recep olan hücum oyuncusu Recep Adanır 1929 doğumludur. Beşiktaş’ta 10 sezon top oynamıştır ve kaptanlık yapmıştır. Yabancı takımlar Recep Adanır için tabanca mermisi gibi şut atabilen oyuncu yorumunu yapmışlardır.

 

3 ) VEDAT OKYAR

Beşiktaş camiasının Büyük Kaptan dedikleri Vedat Okyar, 1945 doğumludur. Beşiktaş’ın en kötü zamanlarında görev aldı ancak oynadığı 253 maçta 21 gol atarak adını duyuran başarılı bir futbolcu olmuştur ve Beşiktaş’a kaptanlık yapmıştır. Futbol kariyeri boyunca kullandığı 43 tane penaltıdan 42 tanesini gole çevirmeyi başarmıştır. 33 defa da milli takımda görev almıştır.

 

4 ) MEHMET ÖZDİLEK

Şifo Mehmet lakaplı Mehmet Özdilek, 14 sezon görev aldığı Beşiktaş’ta 130 tane gol atmıştır. Bu gollerin çoğunu da kaptan olarak görev aldığında atmıştır.

 

5 ) SAMET AYBABA

12 sezon boyunca Beşiktaş’ta top koşturan başarılı isim, 334 maçta görev almıştır. Bir dönemde de Beşiktaş teknik direktörü olarak vodafone arena maçlarında takımı yönetmiştir.

 

6 ) TAYFUR HAVUTÇU

1997/2006 Yılları arasında Beşiktaş’ta forma giyen başarılı futbolcu takıma kaptanlık yapan oyunculardan biridir. Ayrıca 2008/2012 yıllarında da Beşiktaş’a antrenörlük yapmıştır.

 

7 ) RIZA ÇALIMBAY

1980 – 1996 tarihleri arasında Beşiktaş’ta top koşturan futbolcu başarılı bir kaptanlık yaparak Beşiktaş’ta oynarken emekli olan nadir futbolculardan biridir.

 

8 ) SÜLEYMAN SEBA

Bir efsane olan Süleyman Seba 1926 yılında doğmuştur. Beşiktaş’ta kaptanlığının yanı sıra uzun yıllar başkanlık yapmıştır. Beşiktaş’ın ve Beşiktaşlı taraftarların unutmayacağı ilk isimdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir