Kapat

Beşiktaş’ın Efsane Oyuncusu

Anasayfa
İçerik Köşesi Beşiktaş’ın Efsane Oyuncusu
Beşiktaş’ın Efsane Oyuncusu

Beşiktaşlı seyircilerin gönlüne taht kurmuş, gelmiş geçmiş en efsane oyunculardan birisi olan Ricardo Quaresma 1983 yılında Lisboa’da bir gecekonduda yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.  4 yaşında iken annesi ve babası ayrılmıştır. Asıl ismi Ricardo Andrade Quaresma Bernardo dur. Futbola başladığı ilk günden itibaren, birçok futbol otoritesinin dikkatini çeken bu isim, dünyaca ünlü bir birçok futbol ekibinde boy göstermiştir.

Futbol oynadığı kulüplerin arasında Barcelona, İnter, Porto, Chelsea, Beşiktaş gibi büyük kulüplerde futbol oynadı. En çok başarıyı ise  şuan da futbol hayatına devam ettiği Beşiktaş da yakaladı. Beşiktaş seyircisi tarafından oldukça sevilen oyuncu, her konuşmasında Türkiye’de çok mutlu olduğunu dile getirmektedir. Futbol tarzı genellikle Cristiano Ronaldo ile çok benzetilmekte olan oyuncu, saç stili ve gece hayatı ile de kendinden söz ettirmektedir.

Genellikle sağ kanatta oynayan Ricardo Quaresma görev verildiği zaman sol kanatta ve orta sahanın ortasında da oynayabilmektedir. Kendine has bir oyun stili olan oyuncu, rakip defans oyuncularının korkulu rüyası haline gelmiştir. 2016-2017 yılı dünya kupasını Portekiz milli takımı ile kazanmayı başarmıştır. Beşiktaş’ın teknik patronu Şenol Güneş ile iyi bir uyum yakalayan oyuncu, Beşiktaş’ın üst üste kazandığı 2. şampiyonluğuna büyük katkı yapmıştır. Beşiktaş’ın 15. şampiyonluğunu kazanmasında önemli rol oynamıştır. Bu sezon Beşiktaş forması ile 2 gol, 13 asistle başarılı bir grafik sergilemiştir.

Bu sene Çin ligi ekipleri de dahil, bir çok ülkeden transfer teklifi alan Ricardo Quaresma Türkiye’de ve Beşiktaş’ta mutlu olduğunu dile getirerek, tüm transfer tekliflerini reddetmekte. Arkadaşları ona genellikle çingene diye hitap etmektedir. Kendisi ise bu kelimeden dolayı hiç rahatsızlık duymamaktadır. Hatta çingene olmaktan gurur duyduğunu söylemektedir.

Geçmiş yıllarda oynadığı oyundan çok, saha dışı olayları ile anılan oyuncu, yaşının olgunlaşması ile kendini futbola daha çok adapte etmiştir. Saha dışı olaylar ile neredeyse hiç adı anılmayan oyuncu, saha içinde de eski hırçınlığını kenara bırakmıştır.

Quaresma, Portekiz’de 2005 ve 2006 yıllarında yılın en iyi futbolcusu seçilmeye başardı ve 2007 yılında ise Altın Top ödülünü kazanmayı başardı. Hiç şüphe yok ki Beşiktaş’ın üst üste 3. şampiyon olması için Quaresma’ya oldukça fazla ihtiyacı var. 33 yaşına gelen oyuncu, önümüzdeki yıllarda Beşiktaş ile birçok başarıya imza atacağı kaçınılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir