Kapat

Beşiktaş’ın En Efsane Futbolcuları

Anasayfa
İçerik Köşesi Beşiktaş’ın En Efsane Futbolcuları

Her Beşiktaş’lının aşağıdaki 10 efsanevi futbolcumuzu bildiğini düşünüyoruz, yinede unutulmamaları için bu içeriği düzenledik. İşte size Beşiktaş’ın efsanevi futbolcuları.

(Not: İbrahim Üzülmez, Pancu v.b bahsedemediğim tüm isimler için şimdiden üzgünüm 🙁 )

1.Ali GÜLTİKEN

Şişko lakaplı futbolcumuz olur. 1987 – 1992 döneminin çok meşhur forvet oyuncusu. Metin, Ali, Feyyaz şeytan üçgeninin son vurucusudur kendileri.Lakin erken bıraktı futbolu, çekti elini ayağını.

2.Daniel AMOKACHI

Tapılası bir futbolcuydu. Zamanının 11 numaralı formanın sahibi. ”Danyel amo kaçi kaçi” diye tezahürat yaparlardı.Beşiktaş’ta en çok maçı olan yabancı futbolcumuzdur. Toplamda 77 maçta oynamış. Aynı zamanda yırtıcı forvet terimine her zaman örnek gösterilir.

3.Feyyaz UÇAR

Metin Ali Feyyaz şeytan üçlüsünün Kibar Feyzo lakaplı bir diğer efsane futbolcusu. Beşiktaş’ın 2. gol kralı. Ama şöylekisadece kendisi gol atmayı düşünürmüş. Bütün gollerini iç vuruşla atarmış. Ama atarmış da yani. Ben öyle duydum.

4.Hakkı YETEN


Baba Hakkı’mız, Hakkı Kaptan’ımız. 1931-1948 yılları arasında oynamış Beşiktaş’ta. Toplamda 439 maçta oynamış ve 382 gol atmış. Valla helal olsun. “Kırmızı kart gören futbolcu önce Baba Hakkı’ya dönerdi, ‘çıkayım mı?’ diye sorardı, o evet diyince çıkardı” gibi bir efsane dönerdi.5.İlhan MANSIZ


Şey vardı ”Dinsizin hakkından İ.Mansız gelir.” Bence komik. Neyse şaka bir yana Beşiktaş formasına en layık futbolcular arasında ilk 5 te garantidir yani. Türk futboluna bir daha gelmeyecek futbolculardan. Beşiktaş formasıyla ligde 58 maçta 36 gol attı. 2001-2002 sezonunda 21 golle Galatasaray’dan Arif Erdem’le birlikte gol krallığını paylaştı. 2009’da bir trafik kazası geçirdi ve futbolu bıraktı. SENİ ÖZLÜYORUZ İLHAAAAAN.

6.Metin TEKİN


”Hep efsane olmaktan bahsedilir ya… Efsane, yıllar aşıp yüzyıl öteye geçebilmektir. Bir çocuktur sizi o yıllar öncesine götüren ya da efsaneleştiren. Biz nasıl Baba Hakkı’yı merak edip, onu araştırıp, neredeyse ellerimizle dokunduysak, yıllar sonra bir çocuğun bizi aklına düşürüp araştırmasıdır. Biz, o efsane içinde olan şanslı insanlarız. Yoksa efsane olmak ne haddimize. Tek efsane vardır o da Beşiktaş’tir.) Metin Ali Feyyaz üçgeninin Sarı Fırtına isimli diğer efsane oyuncusu. Futbol hayatı bittikten sonra spor yazarlığına baslamış lakin başarılı olamamış. Neyse demiş teknik direktör olayım bari demiş ve teknik direktörlük kurslarına gitmiş.Daha sonra ilk gelen teknik direktörlük teklifini kabul edip Van’a gitmiş lakin burada da pek başarılı olamamış. En son Bein Sports’ta futbol yorumcusuydu.

7.Pascal NOUMA


2000 yılında geldi Beşiktaş’a. Lakin bazı aksiliklerden ve anlaşamamazlıklardan dolayı Fransa’ya geri dönmüştü. Sonrasında Beşiktaş’lı taraftarların yoğun istekleri üzerine 2002-2003 sezonunda tekrardan Beşiktaş’a transfer oldu. Fakat sezonun bitmesine 6 maç kala Fenerbaçe derbisinde yaptığı hareketinden dolayı Beşiktaş’la ilişkisi kesilmişti. Bir süre sonra da futbolu bıraktı zaten. Neyse gel zaman git zaman 2012’de Beşiktaş Kongre üyesi oldu. Sonralarında Türkiye’den kopamadı tabi ve oyunculuğa, dansçılığa falan adım attı. Türkiye’ye gelmiş en agresif yabancı futbolcular arasında olan Nouma’nın Siyah Beyazlı formayla toplamda 44 maçta ve 22 golde imzası vardır.

8.Tayfur HAVUTÇU


”Melaba ben Tayful” Efendiliği, yeteneği ve Almanca bilmesiyle bir dönem Beşiktaş’ın kaptanı olan, Milli takımın ve Beşiktaş’ın efsane penaltıcılarından. Zamanında Beşiktaş’ı ve Milli takımı az kurtarmamıştır hani. Bir ara Adana Demirspor’un başına geçmişti ama şuan nerde ne yapıyor hiç bilmiyorum.

9.Yusuf TUNAOĞLU


Erman Toroğlu’nun en beğendiği Türk futbolcuymuş. ”Ne futbolcular geldi geçti, onun gibisini görmedim.” demiş.Adam rakiplerini zevkine çalımlardı diye okumuştum bir yerde. Neyse uzatmayalım ve arkasından rahmetle analım değil mi?

10.Stefan KUNTZ


Sadece 1 sezon Beşiktaş forması giyebilmiş ama hakkını da çatır çutur vermiş efsane bir abimiz. Beşiktaş’tan ayrılırken sokaklarda veda törenleri düzenlenmiş, taraftarlar onu gözyaşlarıyla uğurlamış. Baya seviliyormuş yani.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir