Kapat

Kara Kartal’ın Babası

Anasayfa
İçerik Köşesi Kara Kartal’ın Babası
Kara Kartalın Babası

Beşiktaş’ın efsane kaptanı Hakkı Yeten, tam tarih bilinmese de 1910 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. 1 yaşında ailesi ile yerleştikleri Beşiktaş semtine, ileride bir efsane olacağı topraklara geldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında binbaşı olan babası Mahmut Nedim Bey Çanakkale’de şehit düşünce, zor bir hayat onun için başlamıştı. Bu dönemlerde Askeri Okula kayıt yaptıran Hakkı, önce Muradiye, Maltepe ve Halıcıoğlu, sonrasında da Kuleli Askeri Lisesi futbol takımlarında top koşturdu. Son olarak Beşiktaş Futbol Takımı’nın kurucu başkanı Şeref Bey tarafından Beşiktaş’a, ileride Baba lakabını alacağı, başkanı olacağı kulübe katıldı.

Baba Hakkı’nın Karakteri ve Futbol Anlayışı?

Askeri okulda okumanın da vermiş olduğu disiplin ve terbiye ile yoğurulmuş olan Baba Hakkı, müsabakalarda otoriter ve bir teknik olarak iyi bir futbolcu olması nedeniyle hem rakip oyucuların saygısını kazanıyor, hem de kendi takımında sözü dinleniyordu. Bu vasıfları nedeniyle, Beşiktaş kaptanlığına yükselen Baba Hakkı, 17 sene formayı terleterek verdiği hizmetlere ek olarak da, 3 defa Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı yapmıştır. Hem Beşiktaşlı, hem de diğer ulusal kulüpler tarafından takdir edilen bir futbol fenomeni olan Baba Hakkı, 16 Nisan 1989 yılında vefat ederek, ebedi hayata yol almıştır.

Baba Hakkı’nın Unutulmaz Anıları

En bilinen anıları arasında yer alan Ankara’da Harp Okulu ile Beşiktaş arasındaki müsabakada, ilk yarı 3 gol yiyen takım oyuncuları ile devre arası yaptığı konuşmada, “Dönüş biletlerinizi yırtarım, yürüyerek İstanbul’a dönerseniz” sözü sonrası, Beşiktaş’ın maçı 6-3 alması sayılabilir. Futbolcular Baba Hakkı’nın otoriter ve disiplinli yapısını bildikleri için, dediğini yapacağının da farkındalardı.

Bir diğer unutulmaz hikaye de maç sırasında bir oyuncunun kırmızı kart görmesi sonrasında, oyundan çıkmak için Baba Hakkı’dan onay alması gösterilebilir.

Yer Şeref Bey stadı, rakip Fenerbahçe’dir. Maça Beşiktaş ağırlığını koymuş skoru da 2-0’a getirmiştir. Fenerbahçe’nin moralsiz ve pasif oyunundan rahatsız olan Baba Hakkı, bir sportmenlik örneği olarak Fenerbahçe kaptanına “Arkadaşlarına söyle biraz maça asılsınlar. Bu maçın zevki böyle çıkmaz” diyerek moral vermiştir.

Futbol aşığı Baba Hakkı, 38 yaşında bir maç sonrası taraftarların ıslıklaması sonucunda ” bu formayı bana taraftar giydirdi, bırakmamı istiyorsa da çıkarırım” diyerek futbol kariyerine nokta koymuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir