Kapat

Quaresma Beşiktaş’a Nasıl Geldi?

Anasayfa
İçerik Köşesi Quaresma Beşiktaş’a Nasıl Geldi?

Ricardo Quaresma’nın tam adı Ricardo Andrade Quaresma Bernardo’dur. 26 Eylül 1983’te Lisbon’da doğdu. Her türlü kötü alışkanlığın olduğu bir çevrede büyüyen Ricardo Quaresma, mahalle arkadaşlarına ayak uydurmak istiyordu. Ama futbolcu olan abisi onu hem mahallenin kötü alışkanlıklarından uzak tutmak hem de futbola yakınlaştırmak istediği için Lisbon alt yapısına yazdırdı. Quresma futboldan hoşlanmadığı için burada çok mutlu değildi. Fakat yetenekli olduğunu fark edince abisinin de desteğiyle futbola ısındı.

“SEN ÇİNGENESİN”

            Ricardo Quaresma alt yapıda çeşitli ırkçı söylemlere maruz kaldı. Çingene olan Quaresma’ya çevresindekilerin “Sen çingenesin, daha ileri gidemezsin” şeklinde baskıları oldu. Bunun üzerine daha çok hırslanan futbolcu, bu spora dört kolla sarıldı. Böylece büyük kulüpler de oyuncunun yeteneğinden haberdar oldu. Dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Cristiano Ronaldo da Qurasma’yla aynı alt yapıda top koşturuyordu.

Bir gün Manchester United’in menajeri Alex Ferguson Quaresma’nın ününü duyup onun bir maçını seyretmeye geldi. Fakat o gün Quaresma’nın yedeği olan Cristiano Ronaldo sahadaydı. Ronaldo’nun performansı Ferguson’un dikkatini çekti ve onu derhal Manchestere’a transfer etti. Bundan bir sene sonra ise Ricardo Quaresma Barcelona’ya transfer oldu. Oradan Inter’e giden Quaresma’nın hocalarıyla olan tartışmaları futbol hayatını etkiledi. Bunun yanında bireysel oynaması da oyuncunun büyük takımlarda kadro dışı kalmasına sebep olmaya başladı. Peki, Beşiktaş macerası nasıl başladı?

BEŞİKTAŞ TARAFTARI ÇAĞIRDI

Quaresma’nın Beşiktaş hikâyesi ise bir Beşiktaş – Porto karşılaşmasında başladı. Bu maçta oynadığı oyun rakip takımı olan Beşiktaş seyircisi tarafından alkışlarla karşılandı. Tribünlerde adı yankılandı. Bu olaydan 2 sene sonra Quaresma resmen Beşiktaşlı oldu. Takıma büyük katkıları olan oyuncunun başı yine disiplinsizliğiyle derde girdi. Hocasıyla anlaşamayan Quaresma, rotasını Arabistan’a çevirdi. Ancak burada uzun soluklu bir macera yaşamadı.

Tekrar Porto’ya dönen futbolcu çok sevdiği siyah beyaz renklerine ise 2015 yılında yeniden kavuştu. Şık çalımları, adrese teslim ortaları, ayağının dışıyla yaptığı tirivela vuruşları ile hem Türk seyircisini hem de tüm dünyadaki futbol severleri kendine hayran bıraktı. Oyuncu son olarak 2016 – 2017 futbol sezonunda Beşiktaş ile şampiyonluk yaşadı. Ricardo Quaresma ile Beşiktaş ile 2 sene daha sözleşmesi bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir