Kapat

Baba Hakkı Kimdir?

Anasayfa
Kimdir? Baba Hakkı Kimdir?

Baba Hakkı Kimdir?

Namı diğer Baba Hakkı’nın gerçek ismi Hakkı Yeten. Beşiktaş futbol kulübünün efsane isimleri arasında yer almaktadır. Hatta Beşiktaş’ın sembolü haline gelmiştir.

1910 yılında doğmuştur Baba Hakkı. Doğum yeri ise şuan Yunanistan topraklarında olan Vodina’dır. Fakat o henüz 1 yaşına basmışken, ailesi İstanbul’a yerleşti. Babası ise 1914 yılında Çanakkale’de şehit düşen Binbaşı Mahmut Nedim Beydir. Kendisiyle beraber toplam altı kardeştiler. Babasızlığın verdiği sıkıntılarla beraber yaşam mücadelesine henüz küçük yaşlarda başladı. Bu yaşam savaşı sırasında, kendini askeri bir okula yazdırdı. Askeriye döneminde, Beşiktaş’ın Muradiye semtinde futbol hayatı başladı Baba Hakkı’nın.

Futbol Yaşamı Nasıl Başladı

Halıcoğlu, Kuleli ve Maltepe askeri futbol takımlarında oynadı. İşte tam bu zamandan sonra Beşiktaş Futbol Şubesinin kurucusu olan Şeref Bey onu Beşiktaş’a kazandırmıştır.  Askeri mesleğini bırakıp avukat oldu. 17 yıl boyunca Beşiktaş’ın formasını terleten Baba Hakkı, sağ açık ve forvet bölgelerinde oynadı.

Kısa Sürede Takım Kaptanı Oldu

Takıma katıldıktan sonra kısa bir sürede, hem otoriter yapısı hem de teknik futbolu ile kaptan oldu. Aynı şekilde hem takım içinde hem dışarıdaki disiplinli tavrıyla ‘Baba’ lakabını almıştır. Tam bir beyefendi olan Baba Hakkı, saha içinde ikili mücadelelerdeki başarısıyla dikkat çeken bir oyuncu olmayı başardı.

Muhteşem Bir Kariyer

1945 yılında futbolu bıraktığında arkasında bir destan bıraktı ve Beşiktaş’ın belki de gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olma unvanını da henüz o zamandan kazanmıştır. Zira Baba Hakkı futbolu bıraktığında başarı koleksiyonunda 1 Türkiye şampiyonluğu, 1 Başbakanlık Kupası, 2 Milli küme kupası, 7 kez İstanbul ligi şampiyonluğu, 2 İstanbul kupası şampiyonluğu, 1 kez de İstanbul Şildi kupası vardı. 17 yıl boyunca formasını terlettiği Beşiktaş futbol kulübünde 439 maçta tam 382 gol atarak imkansız bir başarıya ulaşmıştır. 17 yıl sonra Beşiktaş’ta futbolu bırakan Baba Hakkı, TFF’de asbaşkanlık görevini yürütmüş, sonrasında da üç dönem boyunca Beşiktaş Futbol kulübünde başkanlık yapmıştır. Hakkı Yeten hayata gözlerini, 16 Nisan 1989 tarihinde kapatmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir