Kapat

Ertuğrul Sağlam Kimdir?

Anasayfa
Kimdir? Ertuğrul Sağlam Kimdir?
Ertuğrul Sağlam Kimdir?

19 Kasım 1969 tarihinde Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dünyaya gelen Ertuğrul Sağlam, futbol hayatına Fenerbahçe altyapısı ile başlasa da, Beşiktaş takımının unutulmaz oyuncuları arasındaki yerini almayı başarmıştır. Profesyonelliğini Gaziantepspor ile elde eden Ertuğrul Sağlam, 2 yıl Gaziantep’te oynadıktan sonra Samsunspor takımına transfer olmuştur.
Spor Akademisini başarı ile bitiren Ertuğrul Sağlam, aynı bölümde mastırını da yapmıştır. Samsunspor’da başarılı bir performans sergileyen Ertuğrul Sağlam, üç büyüklerin transfer listelerinde yer alan bir oyuncu olmayı başardı.

1994 – 1995 sezonunda transfer konusunda tek tutumlu kalan takım olan Beşiktaş ile anlaşan Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş kulübünün en pahalı oyuncusu olmuştur. İlk sezonda aşırı baskı gören Ertuğrul Sağlam başarılı olamamıştır. Sezonun sonlarına doğru kendisini toparlayan Ertuğrul Sağlam, başarılı futbolu ve rakip kaleyi sallandıran 28 golü ile Beşiktaş’ın şampiyon olmasına büyük katkı sağlamıştır.

Beşiktaş forması ile 6 sezon geçiren Ertuğrul Sağlam, toplamda 167 lig maçında oynamış ve 103 gol atmıştır. Özellikle forvet olarak çok başarılı olan Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş’ın başına John Benjamin Toshack geldikten sonra defansta görev almaya başlamıştır. Sonraki süreçte yeniden forvete geçirilen Ertuğrul Sağlam, beklenen performansı gösterememiştir.

Ertuğrul Sağlam ve Beşiktaş Kariyeri

2000 – 2001 sezonunda Beşiktaş takımının yönetiminde yer alan Serdar Bilgili ve ekibi tarafından Samsunspor’da top koşturan Erman Gülaçar ile takas edilen Ertuğrul Sağlam, 2003 yılının sonlarında Samsunspor’da futbolu bırakmıştır. 250’den fazla maça çıkan Ertuğrul Sağlam, 125 gole imzasını atmıştır.

A Milli Takımda ilk kez 7 Ekim 1993 tarihinde oynanan Polonya maçında forma giyen Ertuğrul Sağlam, toplamda 26 kez A Milli Takımda görev alarak 11 gol atmıştır. Aktif futbol hayatını bırakan Ertuğrul Sağlam, antrenör olarak yoluna devam etmiştir.

20024 – 2005 sezonunda Samsunspor takımının başına geçen Ertuğrul Sağlam, bir sene sonunda Kayserispor’un başına geçmiştir. Burada büyük başarılara imza atan Ertuğrul Sağlam, gelecek vaat eden 20 teknik direktör arasına girmiştir.

2007 yılının Mayıs ayında Beşiktaş takımı ile anlaşan Ertuğrul Sağlam, 2007 – 2008 sezonu için takımın başına geçmiştir. Kısa süre takımı çalıştıran Ertuğrul Sağlam istifa etmiştir. Beşiktaş’ın unutulmaz futbolcuları arasındaki yerini hala korumaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir