Kapat

Les Ferdinand Kimdir?

Anasayfa
Kimdir? Les Ferdinand Kimdir?

Les Ferdinand Kimdir? 

İngiliz asıllı forvet 1966 yılında başkent Londra’da dünyaya gelmiştir. Futbolculuk hayatına Queens Park Rangers takımında başlamıştır. Henüz 22 yaşında Beşiktaş’a kiralık olarak gelmesi şöhret ve başarı yolunda önemli bir yol kat etmesine ön ayak olmuştur.

Beşiktaş’tan sonra birçok İngiltere kulübünde forma şansı yakalamıştır. Bu takımlardan en önemlileri arasında Leicester City, Newcastle United ve Tottenham gösterilebilir. Profesyonel futbol yaşantısını ise yine bir İngiliz takımı olan Watford takımında tamamlamıştır. Azmi ve hırsı ile dikkatleri üzerine çeken Les Ferdinand 40 yaşında futbolu bırakan nadir forvetlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Les Ferdinand Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Les Ferdinand birçok açıdan ilklerin adamı olma özelliğini korumaktadır. Türkiye’ye getirilen ilk siyahi oyuncu olmak gibi bir istatistiği bulunmaktadır.

Bununla beraber İngiltere’de ”sir” unvanı almış ender oyunculardan biridir. Birleşik Krallık’ta çok önemli isimlere verilen bu unvana sahip birkaç futbolcudan biridir. Bunun en büyük nedenlerinin başında kendini sadece futbol alanında değil sosyal anlamda da İngiltere halkına sevdirmiş olmasından gelmektedir İngiltere’nin kamusal alanlarında birçok vakfa maddi ve manevi açıdan destek olması ile bilinir.

Unutulmazları arasında dönemin en üstün performanslı kalecilerinden biri olarak gösterilen Toni Schumacher’e attığı birbirinden fanstastik ve şık golleri gösterilebilir.

Aradan 30 yıla yakın zaman geçmesine rağmen Beşiktaş’ta sadece bir yıllık o da kiralık olarak görev almasına karşın en unutulmaz futbolcular arasında yer almaktadır. Topu sürüş biçimi, attığı goller ve istatistikler ve tamamen kendine özgü çalımlarıyla her zaman seyir zevki yüksek bir futbolun en önemli forvetleri arasında gösterilmektedir. Bunca zaman geçmesine rağmen hala milyonlarca Beşiktaş taraftarının aklında olması da bu oyuncunun ne kadar karakteristik bir yapıda olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kuzeni de futbolla profesyonel olarak ilgilenmiştir.

Futbolu bıraktıktan sonra forvet antrenörlüğü ve teknik direktörlük bağlarıyla da futbola hizmet etmeye başlamıştır. En samimi demeçlerinden birinde ”futbolu ve insanlığı Beşiktaş Kulübünde öğrendim” diyerek taraftarın gönlünde vefa hisleri uyandırmayı başarmıştır. Bu kadar az süre forma giyip bu kadar çok akılda kalması futbolun asla futboldan ibaret olmadığını futbolseverlere göstermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir