Kapat

Oscar Cordoba Kimdir?

Anasayfa
Kimdir? Oscar Cordoba Kimdir?

Oscar Cordoba Kimdir? 

Kolombiyalı file bekçisi, Kolombiya ülkesinin Cali kasabasında dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi 3 Ocak 1970 olan başarılı kaleci uzun yıllar Kolombiya milli takımının birinci kaleciliğini üstlenmiştir. Kolombiya ülkesinin Brezilya ve Arjantin gibi yoksul bir ülke olması kaleci Oscar’ı da derinden etkilemiş ve ailesine doğrudan destek olabilmek adına futbola yönelmiştir.

Birçok denemeden sonra profesyonel futbol hayatına Atletico National takımında başlamıştır. Günümüzde Beşiktaş ile birlikte başarılı bir kaleci olarak bilinse de futbola orta saha mevkinde forvet arkası olarak başladığı bilinmektedir. Futbol hayatına başladıktan sonra 10 yıl boyunca çeşitli Kolombiya ülkelerinde forma şansı buldu. Boyu 1.85 olan kaleci, başarılı ve eksantrik kurtarışları ile ayaklarını bir forvet kadar iyi kullanması ile bilinmektedir.

Oscar Cordoba’nın Beşiktaş Macerası 

Türkiye Süper Lig’te üç büyüklerden biri olan ve Kara Kartal lakabıyla anılan Beşiktaş’ın ve taraftar grubunun yakından tanıdığı bir isim Oscar Cordoba. 2002 – 2003 Türkiye Ligi sezonunda Beşiktaş’a transfer olmuştur.

O sezon boyunca yaptığı kritik kurtarışlar ve oyuna topu sokma hızıyla birlikte birçok gönülde taht kurtmuş bir kalecidir. Beşiktaş’ın 2003 yılında tam da 100. yılını kutlarken elde ettiği şampiyonluğun mimarları arasında gösterilmektedir.

Toplamda 93 kez Kolombiya milli takımının kalesini koruyan kaleci 2007 sezonunda Beşiktaş’tan ayrılmak zorunda kalmıştır. Ayrılışının perde arkasında birçok soru işareti bulunmaktadır. Kara kartalın o yıl içinde Galatasaray ile oynadığı kritik bir maçtan sonra şike söylentileri ile yönetim tarafından apar topar gönderilmiştir. Şike söylentileri asla kanıtlanmamakla birlikte bu gönderilme süreci Beşiktaş taraftar grubu tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiş ve tepki görmüştür.

Oscar Cordoba’dan Bir İlk! 

Beşiktaş’ta üç sezon boyunca forma giyen Kolombiya asıllı file bekçisi sadece kurtardığı penaltı ve frikikler ile değil Şampiyon Ligi tarihine geçen bir ilk ile de gönüllere taht kurmayı başarmıştır. Uefa Şampiyonlar Ligi maçında yaptığı uzun degaj ile birlikte Sergen Yalçın’a gol pası vermiş ve bu uluslararası futbol turnuvasında asist yapan ilk kaleci olma unvanını kazanmıştır.

Kendini hem Bali’li hem de Beşiktaşlı olarak tanımlayan efsane kaleciyi hala birçokları bu asist ile hatırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir