Kapat

Şeref Bey Kimdir?

Anasayfa
Kimdir? Şeref Bey Kimdir?

AHMET ŞERAFETTİN BEY

Şeref Bey olarak bilinen Ahmed Şerafettin Bey, Beşiktaş futbol şubesinin kurucu ismidir. 1894 yılında doğan Şeref Bey, Beşiktaş futbol takımının ilk kaptanı ve ilk teknik direktörü olma özelliğini de taşımaktadır. Babası gümrük memuru olan Şeref Bey, Ahmet ismini dedesinden almıştır. 1894 tarihinde Valideçeşme Dibek Sokak da ve 7 kapı numaralı evde doğmuştur. Fransız Mektebini başarı ile bitirdikten sonra Darülfünun’da devam ettiği eğitimini 20 yaşında mezun olarak bitirmiştir.

ŞEREF BEYİN İLK FUTBOL MACERASI NASIL BAŞLAMIŞTIR?

Belirli bir futbol eğitimi almayan Şeref Bey, ilk futbol deneyimlerine mahallesinde kurduğu futbol takımı ile başlamıştır. Beşiktaş ile yolları 1911 yılında kesişmiş olan Şeref Bey, kulüp olarak bu tarihte Beşiktaş’ın bünyesine katılarak Beşiktaş’ın futbol branşını ilk kez oluşturmuştur.

1919’a kadar Beşiktaş liglere katılmamış sadece diğer takımlarla özel maçlar yapmıştır. Bu tarihte Türk İdman Birliğine katılan Beşiktaş, o yıl Şeref Beyinde oynadığı takımla 2 sene üst üste şampiyon olan tek takım olmuştur. Liglere de katılmaya başlayan Beşiktaş’ın bir saha ihtiyacı olduğunu düşünen Şeref Bey, 1929 senesinde Taksim Stadının bir kısmının hissesini alarak Beşiktaş’ın idmanını ve maçlarını yapmalarını için bir alan temin etmiştir.

Daha sonra Beşiktaş için çalışmalarını sürdüren Şeref Bey, Çırağan Sarayının yan kısmında bulunan Şeref Stadı mevkisini temin ederek Beşiktaş’ın kendi stadının olması için ilk adımları atmıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübünün de yöneticiliğini yapan Şeref Bey, 1932 yılında Beşiktaş stadı için net olarak çalışmaları başlatmıştır.

Bir süre sonra kanser hastalığına yakalanan Şeref Bey, bu ciddi hastalığına rağmen sürekli Ankara’ya giderek Beşiktaş’ın stad çalışmalarını takip etmiştir. Bu zamanda daha fazla ilerleyen kanser hastalığına yenik düşerek çok uğraştığı stadın açılışını göremeden 1933 yılında vefat etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir