Kapat

Süleyman Seba Kimdir?

Anasayfa
Kimdir? Süleyman Seba Kimdir?

Süleyman Seba Kimdir? 

Beşiktaş’ın ilk onursal başkanı olma özelliği taşıyan Süleyman Seba 1926 yılında Sakarya’nın Hendek vilayetinde dünyaya gelmiştir. 1984 ve 2000 yılları arasında 16 yıl boyunca Beşiktaş’ın başkanlık pozisyonunda görev almıştır Bununla birlikte 1940’lı ve 1950’li yıllarda aktif olarak Beşiktaş formasıyla futbolculuk kariyeri de mevcuttur.

Bugün Beşiktaş denince akla gelen isimlerden ve figürlerden biri olan Süleyman Seba 2014 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur

Süleyman Seba Futbolculuk Hayatı 

Süleyman Seba her ne kadar lisenin bir bölümünü Galatasaray Lisesinde okusa da gönülden ve aklen Beşiktaş’a bağlı bir simgeydi. Bu nedenle futbolculuk hayatının büyük bir bölümünde de siyah-beyaz forma altında top koşturdu.

Futbol hayatı kısa sürmüş olsa da Beşiktaş’ta attığı unutulmaz goller ile takımın unutulmaz forvet oyuncularından biri oldu. O zamanlar Milli Küme olarak adlandırılan sezonda takımının en skorer ikinci oyuncusu oldu. Onun hakkında en unutulmaz karelerden birisi de Beşiktaş’ın meşhur İnönü Stadında atılan ilk golü kendisinin kaydetmiş olmasıdır.

1946 yılında amatör olarak başladığı futbol hayatına dizindeki kronik menisküs nedeniyle 1954 yılında erkenden veda etmek zorunda kalmıştır. Sadece üç sene sonra 1957 yılında Beşiktaş’a üye olarak siyah- beyaz renkli takıma yönetici olarak hizmet etmeye başladı.

Beşiktaş Başkanı Olarak Süleyman Seba 

16 yıl boyunca aralıksız olarak Beşiktaş’ta başkanlık yapan Süleyman Seba bu süre zarfınca kulübüne sayısız kupa ve başarı kazandırmıştır. 16 yıllık sezonda beş lig kupası ve dört Türkiye kupası gibi önemli başarılarda imzası bulunmaktadır.

Süleyman Seba Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Süleyman Seba, Beşiktaş kulübünün simgesi ve onursal ikonudur. Bunun içinde de sadece fiziki olarak değil fikri olarak da sayısız hizmetleri bulunmuştur. Örneğin daha önce hiçbir ülkede yapılmamış bir şeyi yaparak 1974 yılında ”İdealist Grup” isimli bir grup kurmuştur. Bu grup Beşiktaş’ın daha iyi yerlere gelmesi için çalışmış, oyuncuları saha içinde ve dışında denetlemiştir.

Aynı zamanda Beşiktaş’ın boş olan kasasını doldurmak için piyango geceleri düzenleyen tek başkan olarak da tarih geçmiştir. Artık çok sık kullanılan ”şerefli ikincilik” sözü bizzat Süleyman Seba’ya aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir